Cornell Dubilier Electronics SFC37S40K391B-F
SFC37S40K391B-F picture photo
Mfg. Part Number
SFC37S40K391B-F
Brief Description
CAP FILM 40UF 10% 370VAC QC TERM
Datasheet Download
SFC37S40K391B-F.pdf
Availability of SFC37S40K391B-F
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
SFC37S40K391B-F Order Process
Ship out your order
Specifications of SFC37S40K391B-F
Internal Part NumberEIS-SFC37S40K391B-F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
PackagingBulk
Capacitance40µF
Tolerance±10%
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 70°C
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseRadial, Can
Size / Dimension2.910" L x 1.910" W (73.91mm x 48.51mm), Lip
Height - Seated (Max)4.030" (102.36mm)
TerminationQuick Connect, Disconnect
Lead Spacing0.810" (20.57mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)SFC37S40K391B-F
Related LinksSFC37S4, SFC37S40K391B-F Datasheet, Cornell Dubilier Electronics Distributor
SFC37S40K391B-F Details Description
Related parts for SFC37S40K391B-F
RES SMD 422K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC DAC 10BIT I2C QUAD 16-TSSOP datasheet.pdf
RES 33 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
RES 49.9K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02K OHM 1/8W .25% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf