AVX Corporation 1210ZC222MAT2A
1210ZC222MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1210ZC222MAT2A
Brief Description
CAP CER 2200PF 10V X7R 1210
Datasheet Download
1210ZC222MAT2A.pdf
Availability of 1210ZC222MAT2A
QUANTITY
1210ZC222MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210ZC222MAT2A
Internal Part NumberEIS-1210ZC222MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210ZC222MAT2A
Related Links1210ZC2, 1210ZC222MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210ZC222MAT2A Details Description
Related parts for 1210ZC222MAT2A
CONN EDGECARD 50POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 5POS WALL MNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.0000MHz 30ppm 32pF 40 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
Connector Socket 88 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 200W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 30PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1W 1218 datasheet.pdf