EPCOS (TDK) B37941K9105K62
B37941K9105K62 picture photo
Mfg. Part Number
B37941K9105K62
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 16V X7R 0805
Datasheet Download
B37941K9105K62.pdf
Availability of B37941K9105K62
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
B37941K9105K62 Order Process
Ship out your order
Specifications of B37941K9105K62
Internal Part NumberEIS-B37941K9105K62
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesB37941K
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.049" (1.25mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)B37941K9105K62
Related LinksB37941K, B37941K9105K62 Datasheet, EPCOS (TDK) Distributor
B37941K9105K62 Details Description
Related parts for B37941K9105K62
IC COMP DUAL OFFSET LV 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES 649K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
LIGHT PIPE 2MM -7MM ADAPTER 4.0" datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 53POS SKT datasheet.pdf
DCDC CONVERTER 12VOUT 3W datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 1MH 105MA 33 OHM SMD datasheet.pdf
RES 39 OHM 11W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 16POS WALL MNT SKT datasheet.pdf