AVX Corporation 1210ZG106ZAT2A
1210ZG106ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
1210ZG106ZAT2A
Brief Description
CAP CER 10UF 10V Y5V 1210
Datasheet Download
1210ZG106ZAT2A.pdf
Availability of 1210ZG106ZAT2A
QUANTITY
1210ZG106ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 1210ZG106ZAT2A
Internal Part NumberEIS-1210ZG106ZAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.090" (2.29mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1210ZG106ZAT2A
Related Links1210ZG1, 1210ZG106ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
1210ZG106ZAT2A Details Description
Related parts for 1210ZG106ZAT2A
CONN HEADER .100 DUAL R/A 42POS datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 60POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC 10-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 250W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf