Copal Electronics 1211P501
1211P501 picture photo
Mfg. Part Number
1211P501
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.75W TH
Datasheet Download
1211P501.pdf
Availability of 1211P501
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
1211P501 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1211P501
Internal Part NumberEIS-1211P501
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package40
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
Series1211
PackagingTube
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.75W, 3/4W
Tolerance±5%
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Number of Turns22
Adjustment TypeSide Adjustment
Resistive MaterialWirewound
Mounting TypeChassis Mount
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.323" x 0.276" Face x 1.252" L (8.20mm x 7.00mm x 31.80mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1211P501
Related Links1211, 1211P501 Datasheet, Copal Electronics Distributor
1211P501 Details Description
Related parts for 1211P501
IC QUAD 8-BIT D/A CONV 14-SOIC datasheet.pdf
IC OPAMP GP 6.4MHZ RRO 14SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 15K OHM 0606 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 15A 24V datasheet.pdf
IC FPGA 81 I/O 132QFN datasheet.pdf
COUPLING 4951 SERIES datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 33VWM 53.3VC DO214AB datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 4V 20% 1206 datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1206 datasheet.pdf