3M 12250-5150-00FR
12250-5150-00FR picture photo
Mfg. Part Number
12250-5150-00FR
Manufacturer
Product Category
D-Shaped Connectors - Centronics
Brief Description
CONN SDR 50POS R/A RECEPT
Datasheet Download
12250-5150-00FR.pdf
Availability of 12250-5150-00FR
QUANTITY
12250-5150-00FR Order Process
Ship out your order
Specifications of 12250-5150-00FR
Internal Part NumberEIS-12250-5150-00FR
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesInput/Output Connector Systems Primer
Video FileSDR Systems
Standard Package100
Category Connectors, Interconnects
FamilyD-Shaped Connectors - Centronics
Series122, Shrunk D Ribbon (SDR)
Connector StyleOuter Shroud Contacts
Connector TypeReceptacle
Number of Positions50
Number of Rows2
Mounting TypePanel Mount, Through Hole, Right Angle
TerminationSolder
Flange FeatureMating Side (M2)
Type-
FeaturesBoard Lock, Shielded
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30µin (0.76µm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12250-5150-00FR
Related Links12250-5, 12250-5150-00FR Datasheet, 3M Distributor
12250-5150-00FR Details Description
Related parts for 12250-5150-00FR
IC ADC LP 10-BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
IDC CABLE - AKC14H/AE14M/AKC14H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 WW datasheet.pdf
CAP TACTILE RECTANGULAR GREEN datasheet.pdf
Connector Eurostyle Terminal Strip Strip 2 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 23.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 16K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
LITEPIPE FLEX 2" datasheet.pdf