Murata Electronics North America 1248AS-H-150M=P3
1248AS-H-150M=P3 picture photo
Mfg. Part Number
1248AS-H-150M=P3
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 15UH 2.7A 78 MOHM SMD
Datasheet Download
1248AS-H-150M=P3.pdf
Availability of 1248AS-H-150M=P3
QUANTITY
1248AS-H-150M=P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1248AS-H-150M=P3
Internal Part NumberEIS-1248AS-H-150M=P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDEM8040C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance15µH
Tolerance±20%
Current Rating2.7A
Current - Saturation3.4A
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)78 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1248AS-H-150M=P3
Related Links1248AS-H, 1248AS-H-150M=P3 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
1248AS-H-150M=P3 Details Description
Related parts for 1248AS-H-150M=P3
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 25VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES 20.3 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
TERMINAL ZPS 2.5/1AN/QV/1 datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC PLAD datasheet.pdf
SENSOR PRESSURE 60" H2O 4SIP datasheet.pdf
CONN PLUG 57POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPST 16A 125V datasheet.pdf