Everlight Electronics Co Ltd 1254-10SDRD/S530-A3
1254-10SDRD/S530-A3 picture photo
Mfg. Part Number
1254-10SDRD/S530-A3
Manufacturer
Product Category
LED Indication - Discrete
Brief Description
LED RED DIFF 3MM ROUND T/H
Datasheet Download
1254-10SDRD/S530-A3.pdf
Availability of 1254-10SDRD/S530-A3
QUANTITY
1254-10SDRD/S530-A3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1254-10SDRD/S530-A3
Internal Part NumberEIS-1254-10SDRD/S530-A3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Optoelectronics
FamilyLED Indication - Discrete
Series-
PackagingBulk
ColorRed
Lens ColorRed
Lens TransparencyDiffused
Millicandela Rating12.5mcd
Lens Style/SizeRound with Domed Top, 3.00mm
Voltage - Forward (Vf) (Typ)2V
Current - Test2mA
Viewing Angle30°
Mounting TypeThrough Hole
Wavelength - Dominant639nm
Wavelength - Peak650nm
Features-
Package / CaseRadial
Supplier Device Package3.0mm Round
Size / Dimension-
Height (Max)5.20mm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1254-10SDRD/S530-A3
Related Links1254-10SD, 1254-10SDRD/S530-A3 Datasheet, Everlight Electronics Co Ltd Distributor
1254-10SDRD/S530-A3 Details Description
Related parts for 1254-10SDRD/S530-A3
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 5POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
FILTER 1-PHASE MULTI-STAGE 10A datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO220AB datasheet.pdf
TERM BLOCK RCPT 20POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V/2.85V 0.2A 6WSON datasheet.pdf
RES 101 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
VARISTOR 18V 30A 0603 datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
MKP 0.22UF 5% 2500VDC DRAWING T3 datasheet.pdf