Murata Electronics North America 1255AY-101M=P3
1255AY-101M=P3 picture photo
Mfg. Part Number
1255AY-101M=P3
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 100UH 900MA 552 MOHM
Datasheet Download
1255AY-101M=P3.pdf
Availability of 1255AY-101M=P3
QUANTITY
1255AY-101M=P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1255AY-101M=P3
Internal Part NumberEIS-1255AY-101M=P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDG6045C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance100µH
Tolerance±20%
Current Rating900mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)552 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.177" (4.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1255AY-101M=P3
Related Links1255AY-, 1255AY-101M=P3 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
1255AY-101M=P3 Details Description
Related parts for 1255AY-101M=P3
FIXED IND 22NH 300MA 500 MOHM datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 7POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM CRIMP datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
TVS DIODE 85.5VWM 137VC 1.5KE datasheet.pdf
DIODE GPP 1.5A 600V 4SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CLEAR COVER FOR BC 161.6 HOUSING datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1-48" YELLOW datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf