Yageo RSF100JB-73-0R68
RSF100JB-73-0R68 picture photo
Mfg. Part Number
RSF100JB-73-0R68
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 0.68 OHM 1W 5% AXIAL
Datasheet Download
RSF100JB-73-0R68.pdf
Availability of RSF100JB-73-0R68
QUANTITY
RSF100JB-73-0R68 Order Process
Ship out your order
Specifications of RSF100JB-73-0R68
Internal Part NumberEIS-RSF100JB-73-0R68
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesLeaded Resistors
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesRSF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.68
Tolerance±5%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Oxide Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Safety
Temperature Coefficient-
Operating Temperature-55°C ~ 235°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.177" Dia x 0.453" L (4.50mm x 11.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RSF100JB-73-0R68
Related LinksRSF100JB, RSF100JB-73-0R68 Datasheet, Yageo Distributor
RSF100JB-73-0R68 Details Description
Related parts for RSF100JB-73-0R68
HEATSINK TO-220 BLACK 1" datasheet.pdf
CAP ALUM 0.22UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS .100" SNGL GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 1% 3W 6227 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4.3A 14.6 MOHM datasheet.pdf
BCZ 3.81/03/180LR SN BK BX datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 60POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100" datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
SCR 400V 1420A B-PUK datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf