Illinois Capacitor 125MKP275KG
125MKP275KG picture photo
Mfg. Part Number
125MKP275KG
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 10% 275V RADIAL
Datasheet Download
125MKP275KG.pdf
Availability of 125MKP275KG
QUANTITY
125MKP275KG Order Process
Ship out your order
Specifications of 125MKP275KG
Internal Part NumberEIS-125MKP275KG
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesMKP
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC310V
Voltage Rating - DC-
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)-
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension1.024" L x 0.354" W (26.00mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max)0.780" (19.80mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing0.886" (22.50mm)
ApplicationsEMI, RFI Suppression
FeaturesX2 Safety Rated
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)125MKP275KG
Related Links125MK, 125MKP275KG Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
125MKP275KG Details Description
Related parts for 125MKP275KG
TRANS PNP 400V 0.1A TO-126 datasheet.pdf
IC REG LDO 2.5V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf
CAP CER 560PF 100V R2H 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 100W datasheet.pdf
RETAINER BATT CR2016 PC PINS datasheet.pdf
RES 1.74K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
GLOBAL LIMIT SWES GLLTOP PLUNGER datasheet.pdf
CONN SOCKET 192POS 4ROW R/A GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf