Illinois Capacitor 125PSB152K4R
125PSB152K4R picture photo
Mfg. Part Number
125PSB152K4R
Manufacturer
Product Category
Film Capacitors
Brief Description
CAP FILM 1.2UF 10% 1.5KV RADIAL
Datasheet Download
125PSB152K4R.pdf
Availability of 125PSB152K4R
QUANTITY
125PSB152K4R Order Process
Ship out your order
Specifications of 125PSB152K4R
Internal Part NumberEIS-125PSB152K4R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package44
Category Capacitors
FamilyFilm Capacitors
SeriesPSB
PackagingBulk
Capacitance1.2µF
Tolerance±10%
Voltage Rating - AC650V
Voltage Rating - DC1500V (1.5kV)
Dielectric MaterialPolypropylene (PP), Metallized
ESR (Equivalent Series Resistance)2.9 mOhm
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial - 4 Leads
Size / Dimension2.264" L x 1.181" W (57.50mm x 30.00mm)
Height - Seated (Max)1.772" (45.00mm)
TerminationPC Pins
Lead Spacing2.067" (52.50mm)
ApplicationsDC Link, DC Filtering
Features-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)125PSB152K4R
Related Links125PSB, 125PSB152K4R Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
125PSB152K4R Details Description
Related parts for 125PSB152K4R
IC FPGA 61 I/O 84PLCC datasheet.pdf
IC GATE AND/NAND ECL 2INP 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONN MAG-MATE 18.5-21AWG .187 datasheet.pdf
CONN TRANSIST TO-5 3POS GOLD datasheet.pdf
RES 8.25K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 22K OHM 5% 1206 datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.7V 500MW SOD123 datasheet.pdf