Murata Electronics North America 1264EY-4R7M=P3
1264EY-4R7M=P3 picture photo
Mfg. Part Number
1264EY-4R7M=P3
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 5.4A 34.8 MOHM
Datasheet Download
1264EY-4R7M=P3.pdf
Availability of 1264EY-4R7M=P3
QUANTITY
1264EY-4R7M=P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1264EY-4R7M=P3
Internal Part NumberEIS-1264EY-4R7M=P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDG6050C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating5.4A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)34.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.198" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1264EY-4R7M=P3
Related Links1264EY-, 1264EY-4R7M=P3 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
1264EY-4R7M=P3 Details Description
Related parts for 1264EY-4R7M=P3
CONN SPRING CONT 19 POS .295 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 20V 3A 6-TSOP datasheet.pdf
RES SMD 24 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 33 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
OSC XO 33.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 13 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
HD SMT datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 29 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf