Murata Electronics North America 1264EY-4R7M=P3
1264EY-4R7M=P3 picture photo
Mfg. Part Number
1264EY-4R7M=P3
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 5.4A 34.8 MOHM
Datasheet Download
1264EY-4R7M=P3.pdf
Availability of 1264EY-4R7M=P3
QUANTITY
1264EY-4R7M=P3 Order Process
Ship out your order
Specifications of 1264EY-4R7M=P3
Internal Part NumberEIS-1264EY-4R7M=P3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
SeriesDG6050C
PackagingTape & Reel (TR)
TypeWirewound
Material - CoreFerrite
Inductance4.7µH
Tolerance±20%
Current Rating5.4A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)34.8 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-
Frequency - Test100kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseNonstandard
Size / Dimension0.248" L x 0.248" W (6.30mm x 6.30mm)
Height - Seated (Max)0.198" (5.00mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1264EY-4R7M=P3
Related Links1264EY-, 1264EY-4R7M=P3 Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
1264EY-4R7M=P3 Details Description
Related parts for 1264EY-4R7M=P3
CONN PLUG HOUSING 9POS 2.5MM datasheet.pdf
IC REG CTRLR PWN VM 8VSSOP datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 500MW TO92-3 datasheet.pdf
EVAL KIT FOR DP83640T datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 2W 2010 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 25W datasheet.pdf
CAP POLYMER 120UF 20% 4V SMD datasheet.pdf
RES 133 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5 OHM 0.1% 8W TO220-4 datasheet.pdf