Illinois Capacitor 128UER010MGU
128UER010MGU picture photo
Mfg. Part Number
128UER010MGU
Manufacturer
Product Category
Aluminum - Polymer Capacitors
Brief Description
CAP POLY 1200UF 20% 10V T/H
Datasheet Download
128UER010MGU.pdf
Availability of 128UER010MGU
QUANTITY
128UER010MGU Order Process
Ship out your order
Specifications of 128UER010MGU
Internal Part NumberEIS-128UER010MGU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyAluminum - Polymer Capacitors
SeriesUER
PackagingBulk
Capacitance1200µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)140 mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
TypePolymer
ApplicationsDecoupling
Ripple Current5A
Impedance-
Lead Spacing0.197" (5.00mm)
Size / Dimension0.394" Dia (10.00mm)
Height - Seated (Max)0.551" (14.00mm)
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)128UER010MGU
Related Links128UER, 128UER010MGU Datasheet, Illinois Capacitor Distributor
128UER010MGU Details Description
Related parts for 128UER010MGU
RES SMD 2.2 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
MODULE VF DISPLAY 40X4 EXT TEMP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32K 24MHZ OTP 44MQFP datasheet.pdf
RES SMD 9.76K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf