Vishay Semiconductor/Diodes Division 129NQ135
129NQ135 picture photo
Mfg. Part Number
129NQ135
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Single
Brief Description
DIODE MODULE 135V 120A HALF-PAK
Datasheet Download
129NQ135.pdf
Availability of 129NQ135
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
129NQ135 Order Process
Ship out your order
Specifications of 129NQ135
Internal Part NumberEIS-129NQ135
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package50
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Single
Series-
PackagingBulk
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)135V
Current - Average Rectified (Io)120A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.07V @ 120A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 135V
Capacitance @ Vr, F3000pF @ 5V, 1MHz
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseD-67 HALF-PAK
Supplier Device PackageD-67
Operating Temperature - Junction*
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)129NQ135
Related Links129N, 129NQ135 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
129NQ135 Details Description
Related parts for 129NQ135
RES SMD 649 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 5.08MM 4POS PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
BERGSTIK II SR RIGHT ANGLE RET datasheet.pdf
CAP CER 11PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
RES SMD 57.6K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 100V 20% BX 1206 datasheet.pdf
MODULAR CBL STRAIGHT 7' datasheet.pdf
100W MOTOR 200V KEY SHAFT CENTER datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X12MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 15C P 24" YEL NI datasheet.pdf