ON Semiconductor 12A02CH-TL-E
12A02CH-TL-E picture photo
Mfg. Part Number
12A02CH-TL-E
Manufacturer
Product Category
Transistors (BJT) - Single
Brief Description
TRANS PNP 12V 1A CPH3
Datasheet Download
12A02CH-TL-E.pdf
Availability of 12A02CH-TL-E
QUANTITY
12A02CH-TL-E Order Process
Ship out your order
Specifications of 12A02CH-TL-E
Internal Part NumberEIS-12A02CH-TL-E
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationRaw Material Change 22/Jul/2015
Standard Package3,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyTransistors (BJT) - Single
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Transistor TypePNP
Current - Collector (Ic) (Max)1A
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)12V
Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic240mV @ 20mA, 400mA
Current - Collector Cutoff (Max)100nA (ICBO)
DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce300 @ 10mA, 2V
Power - Max700mW
Frequency - Transition450MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseSC-96
Supplier Device Package3-CPH
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12A02CH-TL-E
Related Links12A02C, 12A02CH-TL-E Datasheet, ON Semiconductor Distributor
12A02CH-TL-E Details Description
Related parts for 12A02CH-TL-E
CONN EDGECARD 100POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 400.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 75W datasheet.pdf
RES 13 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 464 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.21K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 512KB FLASH 64CSP datasheet.pdf
KJB 61C 61#20 PIN RECP datasheet.pdf
OSC MEMS 70.455MHZ CMOS SMD datasheet.pdf