Vishay Semiconductor/Diodes Division 12CTQ035
12CTQ035 picture photo
Mfg. Part Number
12CTQ035
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V TO220AB
Datasheet Download
12CTQ035.pdf
Availability of 12CTQ035
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
12CTQ035 Order Process
Ship out your order
Specifications of 12CTQ035
Internal Part NumberEIS-12CTQ035
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 35V
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-220-3
Supplier Device PackageTO-220AB
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12CTQ035
Related Links12CT, 12CTQ035 Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
12CTQ035 Details Description
Related parts for 12CTQ035
SUB-MINIATURE SNAP ACTING SWITCH datasheet.pdf
IC ADC 18BIT PAR 1.25M 48VQFN datasheet.pdf
RES 200K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 12V 5V 250W datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 5A 200V TO-263AB datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP CER 5.1PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf