Vishay Semiconductor/Diodes Division 12CTQ035STRR
12CTQ035STRR picture photo
Mfg. Part Number
12CTQ035STRR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 35V D2PAK
Datasheet Download
12CTQ035STRR.pdf
Availability of 12CTQ035STRR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
12CTQ035STRR Order Process
Ship out your order
Specifications of 12CTQ035STRR
Internal Part NumberEIS-12CTQ035STRR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package800
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)35V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If600mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr800µA @ 35V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Supplier Device PackageD2PAK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12CTQ035STRR
Related Links12CTQ0, 12CTQ035STRR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
12CTQ035STRR Details Description
Related parts for 12CTQ035STRR
CONN HEADER .100 DUAL STR 40POS datasheet.pdf
IC TXRX RS485/RS422 10MBPS 8SOIC datasheet.pdf
TRANS PNP 50V 0.15A SOT-323 datasheet.pdf
CAP CER 3.9PF 200V NP0 1206 datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 5% 50VDC 2416 datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 50V 1A 6MCPH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 132W datasheet.pdf