Vishay Semiconductor/Diodes Division 12CWQ03FNTR
12CWQ03FNTR picture photo
Mfg. Part Number
12CWQ03FNTR
Manufacturer
Product Category
Diodes, Rectifiers - Arrays
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V 6A DPAK
Datasheet Download
12CWQ03FNTR.pdf
Availability of 12CWQ03FNTR
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
12CWQ03FNTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 12CWQ03FNTR
Internal Part NumberEIS-12CWQ03FNTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileFunctions & Parameters of the “Simplest” Semiconductor
Standard Package2,000
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyDiodes, Rectifiers - Arrays
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)30V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If470mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 30V
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12CWQ03FNTR
Related Links12CWQ, 12CWQ03FNTR Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
12CWQ03FNTR Details Description
Related parts for 12CWQ03FNTR
IC AMP AUDIO PWR 40W QUAD 23SIL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSI M10-1.25 6H 20MA datasheet.pdf
THUMBWHEEL datasheet.pdf
DIE ASSY AMPOWER U/O 69099 #4 datasheet.pdf
RES 7.5 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
ANT BLUETOOTH 802.11 2.4GHZ SMT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf
RES 3.48K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
KIT CONVERTER-120VAC POWER datasheet.pdf
RES 1 OHM 10W 0.1% RADIAL datasheet.pdf