Vishay Semiconductor/Diodes Division 12CWQ06FN
12CWQ06FN picture photo
Mfg. Part Number
12CWQ06FN
Brief Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V 6A DPAK
Datasheet Download
12CWQ06FN.pdf
Availability of 12CWQ06FN
QUANTITY
12CWQ06FN Order Process
Ship out your order
Specifications of 12CWQ06FN
Internal Part NumberEIS-12CWQ06FN
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package75
Series-
PackagingTube
Diode Configuration1 Pair Common Cathode
Diode TypeSchottky
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)60V
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)6A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If610mV @ 6A
SpeedFast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Reverse Recovery Time (trr)-
Current - Reverse Leakage @ Vr3mA @ 60V
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12CWQ06FN
Related Links12CW, 12CWQ06FN Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
12CWQ06FN Details Description
Related parts for 12CWQ06FN
CONN HEADER .156 VERT 9POS TIN datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 6.3V 10% RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 36PF 500V 1111 datasheet.pdf
IC CONTROLLER LI-ION 4.2V 10-DFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
FUSE AUTO 10A 32VAC/VDC 5PK BOX datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 15A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X35MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 12W datasheet.pdf
FAN AXIAL 254X89MM 230VAC TERM datasheet.pdf