Murata Electronics North America 12LRS335C
12LRS335C picture photo
Mfg. Part Number
12LRS335C
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 3.3MH 200MA 8.7 OHM TH
Datasheet Download
12LRS335C.pdf
Availability of 12LRS335C
QUANTITY
12LRS335C Order Process
Ship out your order
Specifications of 12LRS335C
Internal Part NumberEIS-12LRS335C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductThrough-Hole Radial Shielded Inductors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1200LRS
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance3.3mH
Tolerance±15%
Current Rating200mA
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)8.7 Ohm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12LRS335C
Related Links12LR, 12LRS335C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
12LRS335C Details Description
Related parts for 12LRS335C
TRANS NPN 1GHZ SOT-143R datasheet.pdf
DESOLDER BRAID RMA FLUX .075" 5' datasheet.pdf
SIDAC SYM 2CHP 550V 1000A TO220 datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 500E 5.5KV datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 5.08MM datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 229 TYPE D 12POS datasheet.pdf
POT SLIDE 1M OHM .25W 45MM datasheet.pdf
PEDESTAL TERMINAL BLOCKS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 50W datasheet.pdf
RES 2.1K OHM 0.3W 0.01% RADIAL datasheet.pdf