Murata Electronics North America 12RS154C
12RS154C picture photo
Mfg. Part Number
12RS154C
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 150UH 1.25A 230 MOHM
Datasheet Download
12RS154C.pdf
Availability of 12RS154C
QUANTITY
12RS154C Order Process
Ship out your order
Specifications of 12RS154C
Internal Part NumberEIS-12RS154C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductThrough-Hole Radial Shielded Inductors
Standard Package250
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1200RS
PackagingBulk
TypeWirewound
Material - Core-
Inductance150µH
Tolerance±15%
Current Rating1.25A
Current - Saturation-
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)230 mOhm Max
Q @ Freq-
Frequency - Self Resonant-
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Frequency - Test10kHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseRadial
Size / Dimension0.413" Dia (10.50mm)
Height - Seated (Max)0.335" (8.50mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12RS154C
Related Links12RS, 12RS154C Datasheet, Murata Electronics North America Distributor
12RS154C Details Description
Related parts for 12RS154C
CONN EDGECARD 60POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TRANS RF NPN 20V 100MA TO-92 datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 420V SNAP datasheet.pdf
WIRING TROUGH STEEL 4X4X18" GREY datasheet.pdf
RES 324 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 3P3T 500MA 125V datasheet.pdf
CAP FILM 560NF 10% 63VDC RAD datasheet.pdf