Honeywell Sensing and Productivity Solutions 12TW34-70
12TW34-70 picture photo
Mfg. Part Number
12TW34-70
Manufacturer
Product Category
Toggle Switches
Brief Description
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V
Datasheet Download
12TW34-70.pdf
Availability of 12TW34-70
QUANTITY
12TW34-70 Order Process
Ship out your order
Specifications of 12TW34-70
Internal Part NumberEIS-12TW34-70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Switches
FamilyToggle Switches
SeriesTW
PackagingBulk
CircuitDPDT
Switch FunctionMom-On-Mom
Current Rating5A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeStandard Round
Actuator Length10.67mm
IlluminationNon-Illuminated
Illumination Type, Color-
Illumination Voltage (Nominal)-
Mounting TypePanel Mount
Termination StyleSolder Turret
Panel Cutout DimensionsCircular - 12.40mm Dia
Bushing Thread15/32-32
Ingress ProtectionEnvironment Proof
Features-
Actuator Material-
Electrical Life-
Operating Temperature-65°C ~ 71°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12TW34-70
Related Links12TW, 12TW34-70 Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
12TW34-70 Details Description
Related parts for 12TW34-70
SWITCH MINI 6A SPST HINGE.187"QC datasheet.pdf
RES 0.1 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 237K OHM 1.75W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 20V 400A 2TOWER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 500W datasheet.pdf
MINITEK HDR datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 5% 15V 2915 datasheet.pdf