3M 12X12-6-1205
12X12-6-1205 picture photo
Mfg. Part Number
12X12-6-1205
Manufacturer
Product Category
Tape
Brief Description
TAPE POLYIMIDE FILM 12X12"
Datasheet Download
12X12-6-1205.pdf
Availability of 12X12-6-1205
QUANTITY
12X12-6-1205 Order Process
Ship out your order
Specifications of 12X12-6-1205
Internal Part NumberEIS-12X12-6-1205
ConditionNew & Unused, Original Sealed
MSDS Material Safety Datasheet42, 1205 MSDS
Featured Product3M Custom Die Cuts
Tape by Usage Type Guide
Standard Package6
Category Tapes, Adhesives
FamilyTape
Series1205
PackagingBulk
Tape TypeInsulating, High Temperature
AdhesiveAcrylic
Backing, CarrierPolyimide
Thickness0.0030" (3.0 mils, 0.076mm)
Thickness - Adhesive0.0020" (2.0 mils, 0.051mm)
Thickness - Backing, Carrier, Liner0.0010" (1.0 mils, 0.025mm)
Width12.00" (304.80mm) 1'
Length12.00" (304.80mm) 1'
ColorAmber
UsageInsulating, High Temperature
Temperature Range311°F (155°C)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)12X12-6-1205
Related Links12X12-, 12X12-6-1205 Datasheet, 3M Distributor
12X12-6-1205 Details Description
Related parts for 12X12-6-1205
FILTER LINE .5MH 1.0A TYPE 11M datasheet.pdf
RES SMD 42.2K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 750MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
BACKSHELL DB25 METALIZED PLASTIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 6POS TIN PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156 EXTEND datasheet.pdf
MICROFIT 3.0 CONTINUITY TST PLG datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 1M OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 200MW 1005 datasheet.pdf
CABLE 12POS datasheet.pdf