Vishay/Sprague 13008-005MESC
13008-005MESC picture photo
Mfg. Part Number
13008-005MESC
Brief Description
CAP TANT 1500UF 4V 20% 2917
Datasheet Download
13008-005MESC.pdf
Availability of 13008-005MESC
QUANTITY
13008-005MESC Order Process
Ship out your order
Specifications of 13008-005MESC
Internal Part NumberEIS-13008-005MESC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package300
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
ESR (Equivalent Series Resistance)24 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3024 (7660 Metric)
Size / Dimension0.299" L x 0.236" W (7.60mm x 6.00mm)
Height - Seated (Max)0.158" (4.00mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeR
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13008-005MESC
Related Links13008-, 13008-005MESC Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
13008-005MESC Details Description
Related parts for 13008-005MESC
TERM BLOCK PLUG 7POS STR 5MM datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
CONN SPRING CONT 12 POS .217 SMD datasheet.pdf
Crystal 25.5000MHz 50ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 2-SOJ, 2.60mm pitch datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 100A 8-SON datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HP2008-11HM, 1NC + 1 NO, M16, AD datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS SNGL SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .156" datasheet.pdf
POWER LINE 130A 3-PHASE FILTER datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 8POS SKT datasheet.pdf