Vishay/Sprague 13008-042KESZ
13008-042KESZ picture photo
Mfg. Part Number
13008-042KESZ
Brief Description
CAP TANT 330UF 20V 10% 2917
Datasheet Download
13008-042KESZ.pdf
Availability of 13008-042KESZ
QUANTITY
13008-042KESZ Order Process
Ship out your order
Specifications of 13008-042KESZ
Internal Part NumberEIS-13008-042KESZ
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package200
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated20V
ESR (Equivalent Series Resistance)100 mOhm @ 100kHz
TypeConformal Coated
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case3226 (8066 Metric)
Size / Dimension0.315" L x 0.260" W (8.00mm x 6.60mm)
Height - Seated (Max)0.220" (5.60mm)
Lead Spacing-
Manufacturer Size CodeH
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13008-042KESZ
Related Links13008-, 13008-042KESZ Datasheet, Vishay/Sprague Distributor
13008-042KESZ Details Description
Related parts for 13008-042KESZ
RES SMD 12.1K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 649 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 270VIN 40VOUT 25W datasheet.pdf
IC SENSOR ROT SPEED SIP2 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
F3SJ-B2065P25 datasheet.pdf
CAP CER 5.9PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 400VDC AXIAL datasheet.pdf