Microchip Technology MCP130-450I/SN
MCP130-450I/SN picture photo
Mfg. Part Number
MCP130-450I/SN
Manufacturer
Product Category
PMIC - Supervisors
Brief Description
IC SUPRVSR 5K PULLUP 4.50V 8SOIC
Datasheet Download
MCP130-450I/SN.pdf
Availability of MCP130-450I/SN
QUANTITY
MCP130-450I/SN Order Process
Ship out your order
Specifications of MCP130-450I/SN
Internal Part NumberEIS-MCP130-450I/SN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Design/SpecificationSOIC-8L Copper Bond Wire 18/Sep/2013
SOIC-8L Copper Bond Wire 18/Dec/2013
PCN Assembly/OriginSOIC-8L Copper Bond Wire Revision 06/Feb/2014
Assembly Site Addition 08/Apr/2015
PCN PackagingLabel and Packing Changes 23/Sep/2015
Standard Package100
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyPMIC - Supervisors
Series-
PackagingTube
TypeSimple Reset/Power-On Reset
Number of Voltages Monitored1
OutputOpen Drain or Open Collector
ResetActive Low
Reset Timeout150 ms Minimum
Voltage - Threshold4.375V
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Supplier Device Package8-SOIC N
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCP130-450I/SN
Related LinksMCP130-, MCP130-450I/SN Datasheet, Microchip Technology Distributor
MCP130-450I/SN Details Description
Related parts for MCP130-450I/SN
FIXED IND 82UH 95MA 6.3 OHM TH datasheet.pdf
FILTER 10.7 MHZ 330 KHZ BAND SMD datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SAR I2C TSOT-23-6 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 1.5 OHM 5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 10A 240VAC datasheet.pdf