Vishay/BCcomponents MAL212314681E3
MAL212314681E3 picture photo
Mfg. Part Number
MAL212314681E3
Brief Description
CAP ALUM 680UF 20% 10V AXIAL
Datasheet Download
MAL212314681E3.pdf
Availability of MAL212314681E3
QUANTITY
MAL212314681E3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MAL212314681E3
Internal Part NumberEIS-MAL212314681E3
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOL123 SAL-A / 128 SAL-RPM Series EOL Jul/2015
Standard Package100
Category Capacitors
FamilyAluminum Capacitors
SeriesSAL-A 123
PackagingTape & Box (TB)
Capacitance680µF
Tolerance±20%
Voltage Rating10V
ESR (Equivalent Series Resistance)250 mOhm
Lifetime @ Temp.20000 Hrs @ 125°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Type-
ApplicationsGeneral Purpose
Ripple Current760mA
Impedance200 mOhm
Lead Spacing-
Size / Dimension0.508" Dia x 1.260" L (12.90mm x 32.00mm)
Height - Seated (Max)-
Surface Mount Land Size-
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial, Can
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MAL212314681E3
Related LinksMAL2123, MAL212314681E3 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MAL212314681E3 Details Description
Related parts for MAL212314681E3
RND STNDFF 5/16-18 NEOPRENE 3/4" datasheet.pdf
DIODE ZENER 10V 100MW VMD2 datasheet.pdf
RES 33 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 306MA 750 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS BOX MNT PIN datasheet.pdf