Bourns Inc. 3296W-1-501ALF
3296W-1-501ALF picture photo
Mfg. Part Number
3296W-1-501ALF
Manufacturer
Product Category
Trimmer Potentiometers
Brief Description
TRIMMER 500 OHM 0.5W PC PIN
Datasheet Download
3296W-1-501ALF.pdf
Availability of 3296W-1-501ALF
QUANTITY
3296W-1-501ALF Order Process
Ship out your order
Specifications of 3296W-1-501ALF
Internal Part NumberEIS-3296W-1-501ALF
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyTrimmer Potentiometers
SeriesTrimpot® 3296 - Sealed
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)500
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Tolerance±10%
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Number of Turns25
Adjustment TypeTop Adjustment
Resistive MaterialCermet
Mounting TypeThrough Hole
Termination StylePC Pin
Size / DimensionRectangular - 0.375" x 0.190" Face x 0.395" H (9.53mm x 4.83mm x 10.03mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)3296W-1-501ALF
Related Links3296W-1, 3296W-1-501ALF Datasheet, Bourns Inc. Distributor
3296W-1-501ALF Details Description
Related parts for 3296W-1-501ALF
COVER PRECUT 2 FACEPLATE OFFWHT datasheet.pdf
IC DISTRIBUTION SW ADJ SOT23-6 datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU LP 16WSOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 50MA MP6 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 113 OHM 1% 20W datasheet.pdf
101-LOK TRIO TEK MALE VERTICAL datasheet.pdf
IC RADIO RX AM/FM/HD AUTO 40-QFN datasheet.pdf
DEV BOARD ACCEL2 CLICK datasheet.pdf
TV 6C 6#22D PIN RECP datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf