GE Critical Power QHHD019A0B41-HZ
QHHD019A0B41-HZ picture photo
Mfg. Part Number
QHHD019A0B41-HZ
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER DC/DC 12V 19A OUT
Datasheet Download
QHHD019A0B41-HZ.pdf
Availability of QHHD019A0B41-HZ
QUANTITY
QHHD019A0B41-HZ Order Process
Ship out your order
Specifications of QHHD019A0B41-HZ
Internal Part NumberEIS-QHHD019A0B41-HZ
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)2A (4 Weeks)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package24
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesHammerhead™ QHHD019A0B
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)18V
Voltage - Input (Max)75V
Voltage - Output 112V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)19A
Power (Watts) - Manufacture Series225W
Voltage - Isolation2.25kV (2250V)
FeaturesRemote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case8-DIP Module, 1/4 Brick
Size / Dimension2.30" L x 1.44" W x 0.50" H (58.4mm x 36.6mm x 12.7mm)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Efficiency93.5%
Power (Watts) - Max225W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)QHHD019A0B41-HZ
Related LinksQHHD019, QHHD019A0B41-HZ Datasheet, GE Critical Power Distributor
QHHD019A0B41-HZ Details Description
Related parts for QHHD019A0B41-HZ
IC I/O CONTROLLER 128-QFP datasheet.pdf
IC DGTL POT 50K 129TAPS 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 22POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
OSC XO 161.1328MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 2SKT CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 0.39 OHM 5% 1/8W 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 2W DO204AL datasheet.pdf
COMMON MODE CHOKE 68 UH 25% datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP 90D datasheet.pdf
THERMOSTAT 90 DEG NO TO-220 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 4V X5R 01005 datasheet.pdf