Vishay Semiconductor/Diodes Division 130MT160KB
130MT160KB picture photo
Mfg. Part Number
130MT160KB
Manufacturer
Product Category
Bridge Rectifiers
Brief Description
IC BRIDGE 3PH 1600V 130A MTK
Datasheet Download
130MT160KB.pdf
Availability of 130MT160KB
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
130MT160KB Order Process
Ship out your order
Specifications of 130MT160KB
Internal Part NumberEIS-130MT160KB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3
Category Discrete Semiconductor Products
FamilyBridge Rectifiers
Series-
PackagingBulk
Diode TypeThree Phase
Voltage - Peak Reverse (Max)1600V
Current - DC Forward (If) (Max)130A
Mounting TypeChassis Mount
Package / CaseMTK
Supplier Device PackageMTK
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)130MT160KB
Related Links130MT, 130MT160KB Datasheet, Vishay Semiconductor/Diodes Division Distributor
130MT160KB Details Description
Related parts for 130MT160KB
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 35V 20% RADIAL datasheet.pdf
CONN CONTACT 26AWG MTA 156 datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV 4CH RS232 32LGA datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 70A TO-247 datasheet.pdf
IC FPGA 660 I/O 1152BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
OSC VCSO 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf