API Delevan 1325-122J
1325-122J picture photo
Mfg. Part Number
1325-122J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 268MA 800 MOHM
Datasheet Download
1325-122J.pdf
Availability of 1325-122J
QUANTITY
1325-122J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1325-122J
Internal Part NumberEIS-1325-122J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1325
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating268mA
Current - Saturation268mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant117MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.133" Dia x 0.250" L (3.38mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1325-122J
Related Links1325, 1325-122J Datasheet, API Delevan Distributor
1325-122J Details Description
Related parts for 1325-122J
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS DL 1MM R/A SMD datasheet.pdf
IC AUDIO PWM PROC 64TQFP datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR M2752-A 44PLCC datasheet.pdf
RELAY RF DPDT 1A 5V datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
RES SMD 499 OHM 0.01% 1/10W 0603 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS INLINE PIN datasheet.pdf