API Delevan 1325-122J
1325-122J picture photo
Mfg. Part Number
1325-122J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 1.2UH 268MA 800 MOHM
Datasheet Download
1325-122J.pdf
Availability of 1325-122J
QUANTITY
1325-122J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1325-122J
Internal Part NumberEIS-1325-122J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1325
PackagingTape & Reel (TR)
TypeMolded
Material - CoreIron
Inductance1.2µH
Tolerance±5%
Current Rating268mA
Current - Saturation268mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)800 mOhm Max
Q @ Freq40 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant117MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseAxial
Size / Dimension0.133" Dia x 0.250" L (3.38mm x 6.10mm)
Height - Seated (Max)-
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1325-122J
Related Links1325, 1325-122J Datasheet, API Delevan Distributor
1325-122J Details Description
Related parts for 1325-122J
CONN EDGECARD 10POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 39PF 1KV NP0 1825 datasheet.pdf
BEZEL OPEN PLAS YELLOW 10/PACK datasheet.pdf
RES 23.2 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR SOLID STATE 500MA 24VDC datasheet.pdf
IC FPGA 290 I/O 484FBGA datasheet.pdf
RES 0.768 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FEMALE PLUG 10POS BLK datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V LVDS 20PPM 5X7MM datasheet.pdf