TE Connectivity Deutsch Connectors D38999/26FH21JB
D38999/26FH21JB picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26FH21JB
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 21POS STRGHT W/SKT
Datasheet Download
D38999/26FH21JB.pdf
Availability of D38999/26FH21JB
QUANTITY
D38999/26FH21JB Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26FH21JB
Internal Part NumberEIS-D38999/26FH21JB
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, DTS
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions21
Shell Size - Insert23-21
Shell Size, MILH
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationB
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated-
Operating Temperature-65°C ~ 200°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26FH21JB
Related LinksD38999/, D38999/26FH21JB Datasheet, TE Connectivity Deutsch Connectors Distributor
D38999/26FH21JB Details Description
Related parts for D38999/26FH21JB
RES ARRAY 7 RES 2K OHM 14SOIC datasheet.pdf
RES SMD 2.8K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES 215 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEAT SHRINK TUBING 1=125FT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 200W datasheet.pdf
SEALED AERO SWITCH datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 4AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CARD BUSI HDR WITH PCB datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
CAP FILM 1.5NF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
220UF 16V 8X11.5 105C RAD datasheet.pdf
3.3V/5V/12V Outputs High-Effi ciency Switching Regulators with LM78xx Pinouts datasheet.pdf