Switchcraft Inc. 13280-20SG-331
13280-20SG-331 picture photo
Mfg. Part Number
13280-20SG-331
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 20POS INLINE SKT
Datasheet Download
13280-20SG-331.pdf
Availability of 13280-20SG-331
QUANTITY
13280-20SG-331 Order Process
Ship out your order
Specifications of 13280-20SG-331
Internal Part NumberEIS-13280-20SG-331
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package25
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMaxi-Con-X®
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions20
Shell Size - Insert-
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationKeyed
Ingress ProtectionWeathertight
Shell Material, FinishNylon
Contact FinishGold
FeaturesBackshell, Cable Clamp
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated600V
Operating Temperature-40°C ~ 115°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13280-20SG-331
Related Links13280-2, 13280-20SG-331 Datasheet, Switchcraft Inc. Distributor
13280-20SG-331 Details Description
Related parts for 13280-20SG-331
CAP CER 270PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
RES SMD 499K OHM 1% 2W 2512 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 10A 125V datasheet.pdf
VARIOFACE FRONT ADAPTER 0.5M datasheet.pdf
VARISTOR 612V 12KA DISC 20MM datasheet.pdf
7W 2X 12V DC INPUT 8.4-36V datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 75V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 12.1K OHM 1% 0.15W 1505 datasheet.pdf
CAP MICA 200PF 2% 500V RADIAL datasheet.pdf
IC ENERGY MON HOT-SWAP 32-LFCSP datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf