Vishay Spectrol 132B20103
132B20103 picture photo
Mfg. Part Number
132B20103
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2.75W WIREWOUND LIN
Datasheet Download
132B20103.pdf
Availability of 132B20103
QUANTITY
132B20103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 132B20103
Internal Part NumberEIS-132B20103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberSF-140-2014-Rev-0 17/Apr/2014
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series132
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2.75W
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Number of Turns1
Rotation340°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)132B20103
Related Links132B, 132B20103 Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
132B20103 Details Description
Related parts for 132B20103
RES SMD 274 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 220K OHM 8SIP datasheet.pdf
IC GATE AND 4CH 2-INP 14-TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TRANS 7NPN DARL 50V 0.5A TSSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 140POS .100" datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 15V 15W datasheet.pdf
HAND CRIMP TOOL datasheet.pdf
HDM/FA SAPR 200F 200F LM CUT datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf
4700UF 10V 18X30MM 125C 8000H datasheet.pdf