Vishay Spectrol 132B20502
132B20502 picture photo
Mfg. Part Number
132B20502
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 5K OHM 2.75W WIREWOUND LIN
Datasheet Download
132B20502.pdf
Availability of 132B20502
QUANTITY
132B20502 Order Process
Ship out your order
Specifications of 132B20502
Internal Part NumberEIS-132B20502
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberSF-140-2014-Rev-0 17/Apr/2014
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series132
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)5k
Tolerance±3%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2.75W
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Number of Turns1
Rotation340°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.875" (22.23mm)
Actuator Diameter0.2497" (6.34mm)
Bushing Thread3/8-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)132B20502
Related Links132B, 132B20502 Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
132B20502 Details Description
Related parts for 132B20502
IC FPGA 54 I/O 64VQFP datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 515MA 700 MOHM SMD datasheet.pdf
IC MCU 4K FLASH 256B SRAM 28SSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 698 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 32KBIT 1MHZ 8DFN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
CABLE 7COND 14AWG SHLD 100' datasheet.pdf
T4012, 4NC, NO ACT, 3 X M20 COND datasheet.pdf
RES 1.22149K OHM 0.6W 0.01% RAD datasheet.pdf
CAP MICA 75PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf