API Delevan 1331-394J
1331-394J picture photo
Mfg. Part Number
1331-394J
Brief Description
FIXED IND 390UH 46MA 21 OHM SMD
Datasheet Download
1331-394J.pdf
Availability of 1331-394J
QUANTITY
1331-394J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1331-394J
Internal Part NumberEIS-1331-394J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
FamilyFixed Inductors
Series1331
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±5%
Current Rating46mA
Current - Saturation14mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)21 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant7.8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1331-394J
Related Links1331, 1331-394J Datasheet, API Delevan Distributor
1331-394J Details Description
Related parts for 1331-394J
CAP CER 130PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
Connector Receptacle 52 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 25V 20% RADIAL datasheet.pdf
CABLE ASSY FIBER OPT ST-ST 3M datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 10V X7R 0805 datasheet.pdf
RES 60.4 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 2POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 160MA 6.3 OHM SMD datasheet.pdf
NETWORK CABLE datasheet.pdf
HEADER DUAL INLINE SOLDRTL 34POS datasheet.pdf