API Delevan 1331-394J
1331-394J picture photo
Mfg. Part Number
1331-394J
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 390UH 46MA 21 OHM SMD
Datasheet Download
1331-394J.pdf
Availability of 1331-394J
QUANTITY
1331-394J Order Process
Ship out your order
Specifications of 1331-394J
Internal Part NumberEIS-1331-394J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1331
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreFerrite
Inductance390µH
Tolerance±5%
Current Rating46mA
Current - Saturation14mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)21 Ohm Max
Q @ Freq35 @ 790kHz
Frequency - Self Resonant7.8MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test790kHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1331-394J
Related Links1331, 1331-394J Datasheet, API Delevan Distributor
1331-394J Details Description
Related parts for 1331-394J
TRIMMER 2M OHM 0.5W TH datasheet.pdf
Crystal 20.0000MHz 30ppm 22pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
RES SMD 33.2 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RETENTION SPR FOR COAX CONT datasheet.pdf
OSC XO 178.944MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
MODULE DDR2 SDRAM 2GB 240UDIMM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 8KB FLASH 20LSSOP datasheet.pdf
RES 133K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS BOX MNT SKT datasheet.pdf