Amphenol Aerospace Operations D38999/26JF11JN
D38999/26JF11JN picture photo
Mfg. Part Number
D38999/26JF11JN
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 11POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
D38999/26JF11JN.pdf
Availability of D38999/26JF11JN
QUANTITY
D38999/26JF11JN Order Process
Ship out your order
Specifications of D38999/26JF11JN
Internal Part NumberEIS-D38999/26JF11JN
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 TV, Series III
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series III, Tri-Start™
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions11
Shell Size - Insert19-11
Shell Size, MILF
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationCrimp
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishComposite, Olive Drab Cadmium Plated
Contact FinishGold
Features-
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating13A
Voltage - Rated900VAC, 1250VDC
Operating Temperature175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)D38999/26JF11JN
Related LinksD38999/, D38999/26JF11JN Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
D38999/26JF11JN Details Description
Related parts for D38999/26JF11JN
IC REG LDO 1.8V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
OPTOISO 3.75KV TRANS 4MINIFLAT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 40POS .100 R/A DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 27POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
RES SMD 1.74M OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SENSOR 300PSI M12-1.0 6G .5-4.5V datasheet.pdf
RES 25.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN SOCKET PLCC 68POS TIN-LEAD datasheet.pdf
IC BUS TRANSCEIVER 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 2AWG ORANGE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 50W datasheet.pdf