API Delevan 1331R-272H
1331R-272H picture photo
Mfg. Part Number
1331R-272H
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 193MA 1.2 OHM
Datasheet Download
1331R-272H.pdf
Availability of 1331R-272H
QUANTITY
1331R-272H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1331R-272H
Internal Part NumberEIS-1331R-272H
Material - CoreIron
Inductance2.7µH
Tolerance±3%
Current Rating193mA
Current - Saturation193mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq48 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1331R-272H
Related Links1331R, 1331R-272H Datasheet, API Delevan Distributor
1331R-272H Details Description
Related parts for 1331R-272H
CONN EDGECARD 22POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC REG QD BCK/LINEAR SYNC 16TQFN datasheet.pdf
IC DAC 16BIT SER 64-LQFP datasheet.pdf
IC ENERGY METER 64-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 400W datasheet.pdf
RES 499 OHM 3/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TRANSMITTER 1 COIL 2 LAYER 24UH datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
5 SIL MALE VERT CONN F/LATCH datasheet.pdf
CONN ASSY SIDE ENTRY 16POS M32 datasheet.pdf