API Delevan 1331R-272H
1331R-272H picture photo
Mfg. Part Number
1331R-272H
Manufacturer
Product Category
Fixed Inductors
Brief Description
FIXED IND 2.7UH 193MA 1.2 OHM
Datasheet Download
1331R-272H.pdf
Availability of 1331R-272H
QUANTITY
1331R-272H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1331R-272H
Internal Part NumberEIS-1331R-272H
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package500
Category Inductors, Coils, Chokes
FamilyFixed Inductors
Series1331R
PackagingTape & Reel (TR)
Type-
Material - CoreIron
Inductance2.7µH
Tolerance±3%
Current Rating193mA
Current - Saturation193mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)1.2 Ohm Max
Q @ Freq48 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant90MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1331R-272H
Related Links1331R, 1331R-272H Datasheet, API Delevan Distributor
1331R-272H Details Description
Related parts for 1331R-272H
IC OPAMP GP 900KHZ 16TSSOP datasheet.pdf
IC MIXER 50-280MHZ DWN 16TSSOP datasheet.pdf
LED WHITE DIFF 2SMD R/A datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPDT 10-TDFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
WE-FSFS FERRITE SHEET 60X60X.2 datasheet.pdf
KIT MINI PAN-TILT UNASSEMBLED datasheet.pdf
RES NTWRK 16 RES 10 OHM 32LBGA datasheet.pdf