API Delevan 1331R-472H
1331R-472H picture photo
Mfg. Part Number
1331R-472H
Brief Description
FIXED IND 4.7UH 136MA 2.4 OHM
Datasheet Download
1331R-472H.pdf
Availability of 1331R-472H
QUANTITY
1331R-472H Order Process
Ship out your order
Specifications of 1331R-472H
Internal Part NumberEIS-1331R-472H
Material - CoreIron
Inductance4.7µH
Tolerance±3%
Current Rating136mA
Current - Saturation136mA
ShieldingShielded
DC Resistance (DCR)2.4 Ohm Max
Q @ Freq50 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant70MHz
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Frequency - Test7.9MHz
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case2-SMD
Size / Dimension0.313" L x 0.115" W (7.95mm x 2.92mm)
Height - Seated (Max)0.145" (3.68mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1331R-472H
Related Links1331R, 1331R-472H Datasheet, API Delevan Distributor
1331R-472H Details Description
Related parts for 1331R-472H
CAP CER 2200PF 100V X5P RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1.5A 10DFN datasheet.pdf
IC RCVR ESD RS485/422 LP SOT23-6 datasheet.pdf
HEADER 28POS STR DUAL INSUL 2ROW datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP FILM 0.047UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
RES 569 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 64 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf