Ohmite 13FR080E
13FR080E picture photo
Mfg. Part Number
13FR080E
Brief Description
RES 0.08 OHM 3W 1% AXIAL
Datasheet Download
13FR080E.pdf
Availability of 13FR080E
QUANTITY
13FR080E Order Process
Ship out your order
Specifications of 13FR080E
Internal Part NumberEIS-13FR080E
Lead Free Status / RoHS StatusVendor undefined / Not applicable
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingBulk
Resistance (Ohms)0.08
Tolerance±1%
Power (Watts)3W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Non-Inductive
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 275°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13FR080E
Related Links13FR, 13FR080E Datasheet, Ohmite Distributor
13FR080E Details Description
Related parts for 13FR080E
CONN EDGECARD 62POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
Connector Receptacle 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 13NH 600MA 130 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 24POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf