JST Sales America Inc. 13HR-6S-P-N
13HR-6S-P-N picture photo
Mfg. Part Number
13HR-6S-P-N
Manufacturer
Product Category
Rectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
Brief Description
CONN RECEPT HR 13POS 2.5MM WHITE
Datasheet Download
13HR-6S-P-N.pdf
Availability of 13HR-6S-P-N
QUANTITY
13HR-6S-P-N Order Process
Ship out your order
Specifications of 13HR-6S-P-N
Internal Part NumberEIS-13HR-6S-P-N
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package250
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular Connectors - Free Hanging, Panel Mount
SeriesHR
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle
Contact TypeFemale Socket
Number of Positions13
Pitch0.098" (2.50mm)
Number of Rows1
Row Spacing-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
Fastening TypeDetent Lock
Cable TerminationIDC
Wire TypeDiscrete
Wire Gauge26 AWG
FeaturesClosed End
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
ColorNatural
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)13HR-6S-P-N
Related Links13HR-, 13HR-6S-P-N Datasheet, JST Sales America Inc. Distributor
13HR-6S-P-N Details Description
Related parts for 13HR-6S-P-N
RES SMD 2.67 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONV DC-DC 48VIN 3.4-5.7V VERT datasheet.pdf
RES SMD 75K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 152POS VERT .025 SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
KLM SOLENOID NC+2XNO 110ACDC datasheet.pdf
CONN HDR BKWY VERT GOLD 68POS datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 4W datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf