Vishay Spectrol 140B00103
140B00103 picture photo
Mfg. Part Number
140B00103
Manufacturer
Product Category
Rotary Potentiometers, Rheostats
Brief Description
POT 10K OHM 2W WIREWOUND LINEAR
Datasheet Download
140B00103.pdf
Availability of 140B00103
QUANTITY
140B00103 Order Process
Ship out your order
Specifications of 140B00103
Internal Part NumberEIS-140B00103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Part NumberSF-140-2014-Rev-0 17/Apr/2014
Standard Package10
Category Potentiometers, Variable Resistors
FamilyRotary Potentiometers, Rheostats
Series140
PackagingBulk
TaperLinear
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±5%
Number of Gangs1
Built in SwitchNone
Power (Watts)2W
Temperature Coefficient±20ppm/°C
Number of Turns1
Rotation330°
Adjustment Type-
Resistive MaterialWirewound
Termination StyleSolder Turret
Actuator TypeSlotted
Actuator Length0.700" (17.78mm)
Actuator Diameter0.1248" (3.17mm)
Bushing Thread1/4-32
Mounting TypePanel Mount
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)140B00103
Related Links140B, 140B00103 Datasheet, Vishay Spectrol Distributor
140B00103 Details Description
Related parts for 140B00103
BATTERY PACK NIMH 12.0V 750MAH datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 29A D2PAK datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
CONN RCPT 16POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
RES 44.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf