Honeywell Sensing and Productivity Solutions 141PC15DL
141PC15DL picture photo
Mfg. Part Number
141PC15DL
Manufacturer
Product Category
Pressure Sensors, Transducers
Brief Description
SENSOR VACUUM GAUGE 15 PSI
Datasheet Download
141PC15DL.pdf
Availability of 141PC15DL
QUANTITY
141PC15DL Order Process
Ship out your order
Specifications of 141PC15DL
Internal Part NumberEIS-141PC15DL
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10
Category Sensors, Transducers
FamilyPressure Sensors, Transducers
Series140PC
Pressure TypeDifferential
Operating Pressure15 PSI (103.42 kPa)
Output TypeAnalog, Voltage
Output1 V ~ 6 V
Accuracy±0.6%
Voltage - Supply7 V ~ 16 V
Port SizeMale - 0.2" (5mm) Tube, Dual
Port StyleBarbless
FeaturesAmplified Output, Temperature Compensated
Termination StylePC Pin
Maximum Pressure45 PSI (310.26 kPa)
Operating Temperature-40°C ~ 85°C
Package / Case3-SIP Module
Supplier Device Package-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)141PC15DL
Related Links141P, 141PC15DL Datasheet, Honeywell Sensing and Productivity Solutions Distributor
141PC15DL Details Description
Related parts for 141PC15DL
CAP ALUM 47UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 340K OHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 16 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
IC CLOCK MULT 1.8V 11OUT 48-QFN datasheet.pdf
NYLON INSL BRAZD SEAM RING TONGU datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 6POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100" datasheet.pdf
OSC XO 26.667MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf