Hammond Manufacturing 1422D16F
1422D16F picture photo
Mfg. Part Number
1422D16F
Manufacturer
Product Category
Racks
Brief Description
CABINET STEEL 16.7X60.1X60.1 GRY
Datasheet Download
1422D16F.pdf
Availability of 1422D16F
QUANTITY
1422D16F Order Process
Ship out your order
Specifications of 1422D16F
Internal Part NumberEIS-1422D16F
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model1422D16F.stp1422D16F.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyRacks
Series1422
Dimensions - Panel15.960" L x 56.000" W x 56.000" H (405.38mm x 1422.40mm x 1422.40mm)
Dimensions - Overall16.690" L x 60.060" W x 60.130" H (423.93mm x 1527.30mm x 1527.30mm)
MaterialMetal, Steel
FeaturesDual Door, Feet
StyleEnclosed, Bottom, Front, Sides, Top
TypeEquipment Cabinet
DoorSteel
ColorGray
Mounting Rails-
VentilationNon-Vented
Shipping InfoDrop shipped from the Manufacturer's Warehouse
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1422D16F
Related Links1422, 1422D16F Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1422D16F Details Description
Related parts for 1422D16F
IC CTRLR PC PWR FAIL/RSET 16SOIC datasheet.pdf
IC CLOCK MULT ZD STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
FILTER HI PERFORM SNAPIN IEC 10A datasheet.pdf
IC SINGLE INVERTER GATE SOT23-5 datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS GOLD SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 31POS SKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 300W datasheet.pdf
CAP CER 1.6PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FAN AXIAL 60X25MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CAP ALUM 0.47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 43PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf