Hammond Manufacturing 1422N4S16B12FQT
1422N4S16B12FQT picture photo
Mfg. Part Number
1422N4S16B12FQT
Manufacturer
Product Category
Racks
Brief Description
CABINET ST STEEL 12.7X48.1X60.1
Datasheet Download
1422N4S16B12FQT.pdf
Availability of 1422N4S16B12FQT
QUANTITY
1422N4S16B12FQT Order Process
Ship out your order
Specifications of 1422N4S16B12FQT
Internal Part NumberEIS-1422N4S16B12FQT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D Model1422N4S16B12FQT.stp1422N4S16B12FQT.dxf
Standard Package1
Category Boxes, Enclosures, Racks
FamilyRacks
Series1422
Dimensions - Panel11.870" L x 44.000" W x 56.000" H (301.50mm x 1117.60mm x 1422.40mm)
Dimensions - Overall12.690" L x 48.060" W x 60.130" H (322.33mm x 1220.72mm x 1527.30mm)
MaterialMetal, Stainless Steel
FeaturesDual Door, Feet, Quarter Turn Latches
StyleEnclosed, Bottom, Front, Sides, Top
TypeEquipment Cabinet
DoorStainless Steel
ColorNatural
Mounting Rails-
VentilationNon-Vented
Shipping InfoDrop shipped from the Manufacturer's Warehouse
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)1422N4S16B12FQT
Related Links1422N4S, 1422N4S16B12FQT Datasheet, Hammond Manufacturing Distributor
1422N4S16B12FQT Details Description
Related parts for 1422N4S16B12FQT
RES CHAS MNT 100 OHM 5% 55W datasheet.pdf
CARDEDGE 70POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN TERM BLK 4POS 5MM R/A BK datasheet.pdf
ICL 50 OHM 25% 6A 30MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 400W datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.34 OHM 1% 10W datasheet.pdf
SURFACE FB BELT 25X75" A MED datasheet.pdf
RES SMD 7.87K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.630" (16.00mm) datasheet.pdf